REDERIORGANISATION:

Ny EU-aftale om CO2-beregning er en god nyhed

Torsdag 6. november 2025 kl: 20:25
Af: Redaktionen

En foreløbig aftale mellem EU's Ministerråd og EU-Parlamentet om forslaget EU-Kommissionens forslag - Co­un­tE­mis­sions­EU - vil indføre en fælles metode til beregning af driv­hus­gas­ud­led­nin­ger, baseret på en global standard, både for gods- og pas­sa­ger­trans­port­tje­ne­ster. Aftalen bliver hilst velkommen af rederiorganisationen Danske Rederier, der vurderer, at aftalen sikrer gen­nem­sig­tig­hed om driv­hus­gas­ud­led­nin­ger fra passager- og godstransport

I forbindelse med den foreløbige aftale mellem EU's Ministerråd og EU-Parlamentet, der er indgået under det danske formandskab for EU's Ministerråd, peger den danske transportminister Thomas Danielsen (V) på, at borgere og virksomheder med aftalen vil få et klarere billede af de driv­hus­gas­ud­led­nin­ger, der stammer fra de trans­port­tje­ne­ster, de benytter. Det vil også gavne trans­por­to­pe­ra­tø­rer­ne, da de vil kunne gøre rede for deres udledninger baseret på én enkelt, globalt harmoniseret standard.



Fra Danske Rederier lyder det, at det betyder, at hvis et rederi for eksempel ønsker at fremhæve sin indsats for at reducere driv­hus­gas­ud­led­nin­ger, vil det være forpligtet til at anvende den nye standardmetode.


- Jeg vil gerne takke det danske EU-formandskab for at have prioriteret denne vigtige aftale og leveret et flot resultat. Det er afgørende, at vi får styr på fakta, når vi taler om driv­hus­gas­ud­led­nin­ger. Denne aftale vil gøre det langt sværere at slippe afsted med "greenwashing" i trans­port­sek­to­ren. En lige konkurrence på dette område vil komme de mange danske rederier, som går forrest i den grønne omstilling, til gode, siger Anne H. Steffensen, der er ad­mi­ni­stre­ren­de direktør i Danske Rederier.


Ifølge EU's Ministerråd måler mange trans­port­tje­ne­ster i dag deres driv­hus­gas­ud­led­nin­ger, men de bliver ofte bedt om at bruge forskellige metoder. Derfor kan beregningen af driv­hus­gas­ud­led­nin­ger være en kompleks opgave for trans­por­to­pe­ra­tø­rer. For forbrugerne kan det være svært at vide, hvilken tjeneste der reelt er grønnere.


Den foreløbige aftale skal godkendes af med­lem­s­sta­ter­nes repræsentanter i Ministerrådet (Coreper) og af EU-Parlamentet, inden den bliver til virkelighed.






Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.