KØRE- OG HVILETIDER:

Færdselsstyrelsen ændrer i virksomhedskontrollen

Fredag 11. april 2025 kl: 10:52
Af: Redaktionen

Fra tirsdag 1. april er perioden for virksomhedskontrol ændret til to måneder. Samtidig har Færdselsstyrelsen opdateret bekendtgørelsen om køre- og hviletidsbestemmelserne med en mindre formel ændring

Når virksomheder med efter tirsdag 1. april i år bliver indkaldt af Færdselsstyrelsen til kontrol af, om de overholder køre- og hviletidsbestemmelserne, sker det for en kontrolperiode på to måneder. 


Virksomheder modtager indkaldelse til kontrol i Digital Post sammen med en vejledning til at indsende data via Virksomhedsportalen. 

 
Ændringen af kontrolperioden fra en til to måneder sker på baggrund af den ny køre- og hviletidsbekendtgørelse, der trådte i kraft onsdag 1. januar.


Baggrunden for, at Færdselsstyrelsen opdaterer bekendtgørelsen er, at Færdselsstyrelsen er blevet opmærksom på, at EU-noten i bekendtgørelse om køre- og hviletidsbestemmelserne i vejtransport og kontrol med arbejdstid ikke blev opdateret, da  bekendtgørelsen blev udstedt i januar.


Derfor udsteder Færdselsstyrelsen bekendtgørelsen, hvor EU-noten er opdateret.


Ændringsbekendtgørelsen indeholder alene formelle ændringer og medfører ikke ændringer i reglerne.


Interesserede kan læse mere på Retsinformation - klik her:







Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.