ANALYSE FRA ARBEJDERNES ERHVERVSRÅD:
Hver femte kvinde er udsat for hårdt psykisk arbejdsmiljøFredag 7. marts 2025 kl: 10:58 Af: RedaktionenKvindelige lønmodtagere er oftere end mænd udsat for vold, trusler, trusler om vold, mobning eller stress på arbejde. Det viser en analyse, som Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE) udgiver i forbindelse med Kvindernes Internationale Kampdag Analysen fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd viser blandt andet:
Arbejderbevægelsens Erhvervsråd har udarbejdet den nye analyse på baggrund af data fra Danmarks Statistik og Arbejdstilsynet. - For rigtig mange danskere er deres arbejde forbundet med hårde psykiske arbejdsvilkår. Det gælder især blandt kvinderne, siger Kristoffer Lind Glavind, der er chefanalytiker i Arbejderbevægelsens Erhvervsråd. Kvinder mere udsat for vold og trusler end mænd Analysen viser også, at kvinder er mere udsatte end mænd på tre parametre:
Kvinderne er især mere udsatte for vold og trusler om vold, end mænd er. 11,0 procent af kvinderne er udsat for vold og trusler om vold i forbindelse med deres arbejde. Blandt mændene er tallet 6,8 procent. Kvinder er udsat for vold og trusler i forbindelse med deres arbejde over dobbelt så mange gange som mænd. - Når kvinder er mere udsat for vold og trusler, hænger det nok sammen med, at der er mange kvinder i omsorgsfagene, hvor man er tæt på borgerne. Det kan være på plejehjem og andre sociale institutioner, siger Kristoffer Lind Glavind. På hele arbejdsmarkedet har omkring 300.000 danske lønmodtagere ifølge analysen et hårdt psykisk arbejdsmiljø. Det svarer til flere end hver sjette lønmodtager (17,4 procent). For at leve op til betegnelsen om hårdt psykisk arbejdsmiljø skal lønmodtageren enten være udsat for psykisk pressende situationer og vise symptomer på stress, eller være udsat for vold, trusler eller mobning på arbejdet og have depressive symptomer. Definitionen følger belastningsindekset for psykisk arbejdsmiljø udviklet af Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø. Analysens hovedkonklusioner:
Interesserede kan læse analysen fra Arbejdernes Erhvervsråd her: ![]() © Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale. |