Sønderjysk havn med store kraner får ny økonomichef

Torsdag 6. marts 2025 kl: 13:42
Af: Redaktionen

René Toft Kristiansen er ansat som ny økonomichef på Aabenraa Havn, der er en central erhvervshavn for Sønderjylland og den dansk-tyske grænseregion

Sønderjysk havn med store kraner får ny økonomichef
René Toft Kristiansen, der er 53 år, bliver som økonomichef en del af det hold, der skal navigere havnen gennem de kommende års vækst og udvikling med fokus på grøn omstilling og forsyningssikkerhed. 


René Toft Kristiansen kommer fra en stilling som regnskabschef i Sydbank-firmaet Syd Fund Management - også kendt som Sydinvest. Oprindeligt er René Toft Kristiansen uddannet revisor og arbejdede som revisor i 10 år, inden han blev selvstændig inden for tekstilbranchen i en længere årrække.



Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.