Vognmand og lærer fik Trafiksikkerhedsprisen 2010

Mandag 8. februar 2010 kl: 14:25
Af: Redaktionen

To kandidater har modtaget trafiksikkerhedsprisen 2010 fra Syddanmarks Færdselssikkerhedsudvalg. Den ene er vognmand Anders Jørgensen, som gennem 2009 har åbnet sine lastbiler for omkring 180 børn fra ærø. Den anden er Kaja Sønnichsen, der er færdselskontaktlærer på Skrydstrup Skole vest for Vojens i Sønderjylland

Vognmand og lærer fik Trafiksikkerhedsprisen 2010
Vognmand Anders Jørgensen, Ærø er blevet hædret for sin indsats på trafiksikkerhedsområdet.
På Syddanmarks Færdselssikkerhedsudvalgs årsmøde i Fredericia fornylig mødtes en lang række repræsentanter fra kommuner, politi, regionen, organisationer og Vejdirektoratet. På programmet var indlæg om trafikanternes adfærd, og hvordan de kan påvirkes - men også uddelingen af Trafiksikkerhedsprisen 2010, som gik til Kaja Sønnichsen, der er færdselskontaktlærer på Skrydstrup Skole vest for Vojens og til vognmand Anders Jørgensen, som driver vognmandsforretning på Ærø.

Om de to prismodtagere oplyser Syddanmarks Færdselssikkerhedsudvalg:

Kaja Sønnichsen har ud over sit dygtige og ihærdige virke som færdselskontaktlærer og ansvarlig for skolepatruljen igangsat en lang række ekstraordinære tiltag for færdselssikkerheden bl.a. synliggørelse af trafikpolitik i skolebestyrelsen, igangsætning af følgeordning for indskolingselever, indkøb af klassesæt af cykelveste og -hjelme samt etablering af patruljeblink i Skrydstrup by. Kaja Sønnichsen følger det op, hun sætter i gang, og hun sørger for, at trafikemner kommer på dagsordnen til lærer- og bestyrelsesmøder.
 
Anders Jørgensen driver vognmandsforretningen Anders Jørgensen & Sønner fra Ærø, der er én virksomhed blandt mange, som har gjort en prisværdig indsats i form af skolebesøg med lastbiler. Ved besøg på skolerne viser de børnene, hvordan man omgås lastbiler i trafikken. Vognmand Anders Jørgensen har gjort en helt ekstraordinær indsats ved at udarbejde undervisningsmateriale og med stor entusiasme at terpe trafiksikkerhed med børnene på Ærø. Alene i 2009 har Anders Jørgensen haft ca. 180 børn fra Ærøs skoler oppe i lastvognen.
 



Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.