Elekstriske varebiler kører ind i Jordan
Onsdag 14. november 2018 kl: 10:38
Af: Jesper Christensen
Kinesiske BYD, der i Europa er bedst kendt for sine el-busser, producerer også andre elektriske køretøjer - eksempelvis varebiler. BYD har indgået en aftale om at levere 10 el-varebiler til Aramax' aktiviteter i Jordans hovedstad, Amman
![]() |
Der er tale om BYD's T3-varebil, der er 4,46 meter, og som ifølge fabrikken selv en rækkevidde på op mod 300 kilometer.
Varerummet er på 3,5 kubikmeter. Bilens el-motor har et moment på 310 nM. BYD peger på, at man med el-varebiler kan reducere driftsomkostningerne med 60 procent sammenlignet med diesel-varebiler.
Ud over T3-varebilen har BYD også større el-varebiler på programmet - eksempelvis T5 og T7. BYD har eksempelvis leveret el-varebiler til DHL og UPS i Asien.
.jpg)
© Copyright 2019 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Mercedes-Benz tager Actros med til Danmark uden spejle
- Infrastrukturplaner skal omfatte mere kapacitet på rastepladserne
- Amerikansk lastbilproducenter med hollandske forbindelser tester brint-lastbiler
- Superfærge ankommer til Aarhus på søndag
- Nye job går i vid udstrækning til mennesker i Danmark
- Flere mennesker har et job
- Specialforening inviterer på viden om nye varebilsregler
- Litauisk transportkoncern med over 14.000 ansatte åbner ny base i Polen
- Ulovligt parkerede lastbiler har udløst 1.009 bøder
- Supermarkedskæder får elektriske transporter
- Kravene vil bidrage til at nedbringe transportsektorens emissioner
- Chaufføren får den nye af sin vognmansbror
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |